REAct -ის 2020 წლის პირველი ნახევრის ანგარიში
ზიანის შემცირების ქსელის რეგიონალური პროექტის (SoS_Project) ფარგლებში ხორციელდება ქეისების დოკუმენტირების ონლაინ პლატფორმის REAct-ის იმპლემენტაცია.
რა არის REAct?
Rights – Evidence – ACTion (REAct) არის ადამიანის უფლებების მონიტორინგისა და რეაგირების ელექტრონული სისტემა, რომლის საშუალებითაც ხდება ინფორმაციის შეგროვება და მართვა თემის დონეზე.
REAct-ის გამოყენებით ხდება ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებული აივ და ჯანდაცვის სერვისებზე ხელმისაწვდომობის ბარიერების დოკუმენტირება.
მიზნად ისახავს ინდივიდუალური რეაგირებისა და ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიენტირებული აივ პროგრამების, პოლიტიკისა და ადვოკატირების ინფორმირებას და უზრუნველყოფას ეროვნულ, რეგიონულ და გლობალურ დონეზე. REAct-ი შეიქმნა და ინერგება აივ / შიდსის საერთაშორისო ალიანსის მიერ.
პლატფორმის იმპლემენტაცია დაიწყო 2019 წლის დეკემბერში, საპილოტედ მხოლოდ თბილისში.
ამ ეტაპზე კი ხდება სისტემას რეგიონული დაფარვით ზრდა, რის შედეგადაც სისტემაში უკვე ჩართულია 6 ქალაქში მომუშავე 16 ორგანიზაცია და 26 რეაქტორი, რომლებიც აქტიურად აგროვენებ ადამიანის უფლებების დარღვევის ქეისებს და დოკუმენტირებას ახდენენ სისტემაში.
REAct-ი უზრუნველყოფს უფასო იურიდიულ მომსახურებას ბენეფიციარებისთვის, მათივე სურვილის შესაბამისად.
გიზიარებთ REact-ის 2020 წლის პირველი ნახევრის პერიოდის ანგარიშს.
იხილეთ მიმაგრებული ფაილი: