ანალიტიკური დოკუმენტი ნარკოტიკების მომხმარებელთა დეკრიმინალიზაციის შესახებ
წინამდებარე ანალიტიკური დოკუმენტის მიზანია საქართველოში ნარკოტიკების მომხმარებელთა კრიმინალიზაციასთან დაკავშირებული ბარიერებისა და პრობლემების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება და ნარკოტიკების მოხმარების დეკრიმინალიზაციასთან დაკავშირებით რეკომენდაციების მომზადება შემდგომში ადგილობრივ დონეზე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ მ ადვოკაციის მიზნით გამოსაყენებლად .
წინამდებარე ანალიტიკურ დოკუმენტში ნარკოტიკების მომხმარებელთა დეკრიმინალიზაციის შესახებ, წარმოდგენილია საკანონმდებლო ბაზის და ინსტიტუციური ბარიერების ანალიზი, რომლებიც გავლენას ახდენენ ნარკოტიკების მომხმარებელთა კრიმინალიზაციაზე, მათ სამართლებრივ სტატუსზე, ცხოვრების ხარისხზე და სერვისებისადმი ხელმისაწვდომობაზე. ასევე ნაჩვენებია მკაცრი კანონმდებლობის გავლენა ნარკოტიკების მომხმარებლების სამედიცინო სერვისებისადმი და მომსახურებისადმი ხელმისაწვდომობაზე.