სოციალური კამპანია #ებრძოლესტიგმას წარმატებით მიმდინარეობს
სტიგმის წინააღმდეგ ბრძოლა მნიშვნელოვანია!
დღეს, ადამიანების სხვადასხვა ჯგუფები ყოველდღიურად ხდებიან სტიგმა-დისკრიმაციის მსხვერპლები, მათი გადარჩენის გზა კი ჩვენს ხელთაა !
დისკრიმინაცია, როგორც ადამიანის უფლებათა შეზღუდვა ან შელახვა სოციალური, რასობრივი, ეროვნული, სქესობრივი კუთვნილების, პოლიტიკურ, რელიგიურ ან სხვა ნიშნის მიხედვით ხშირად ჩვენ თვალწინ ხდება, თუმცა შესაძლოა მისი იდენტიფიცირება გაგვიჭირდეს.
სწორედ ამიტომ, GHRN-ის სოციალური კამპანიის #ებრძოლესტიგმას ფარგლებში (რომელიც ხორციელდება #SoS_პროექტის REAct -ის სისტემის ფარლებში), გაზიარდა ცოცხალი ისტორიებს, ფაქტები, სტატისტიკები იმის შესახებ თუ რა მდგომარეობა გვაქვს საქართველოში დღეს, თუ რა გამოწვევების წინაშე ვდგავართ და რა შეგიძლიათ გააკეთოთ თქვენ!
26 ივნისს, კამპანიის ფარგლებში, ნარკომანიასთან და ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ჩატარდა ვებინარი - ცვლილება იწყება შენით - სტიგმა/დისკრიმინაცია ნარკომომხმარებლებში.
ვებინარის თემები:
-ისტორიული კონტექსტი, როგორ დაიწყეს მუშაობა აივ პრევენციაზე? კვლევის პრეზენტაცია სტიგმა სამედიცინო პერსონალში ნარკომოხმარებლების მიმართ
-სტიგმა/დისკრიმინაციის სამართლებრივი გაგება
- რა როლს თამაშობს სტიგმა/დისკრიმინაცია ნარკომომხმარებლებთან მუშაობის პროცესში. შპრიცების პროგრამები/ სტიგმა დისკრიმინაცია