თანმდევი დისკრიმინაცია ანუ ნარკომოხმარება
საქართველოში სტიგმის თუ დისკრიმინაციის მხრივ სხვადასხვა მოწყვლადი ჯგუფები არსებობენ.საქართველოში ნარკოტიკების მომხმარებლები ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლადი და სტიგმატიზებული ჯგუფია. მათი სერვისებში ჩართვის ხელის შემშლელ ფაქტორებს შორის ყველაზე მეტად მნიშვნელოვანია ქვეყანაში არსებული დასჯაზე ორიენტირებული ნარკოპოლიტიკა, სტიგმა და დისკრიმინაცია. ძლიერი სოციალური სტიგმა და მადისკრიმინირებელი დამოკიდებულება მომხმარებელთა მიმართ, რომელსაც თვითსტიგმატიზაციაც ემატება, ერთიანობაში აყალიბებს ძლიერ ხელის შემშლელ ფაქტორს, რაც განაპირობებს მათთვის საჭირო სერვისებში (წამალდამოკიდებულების მკურნალობა, ზიანის შემცირება) მათ ნაკლებ ჩართულობას.
საზოგადოებაში გავრცელებული სტერეოტიპების, სტიგმის და არა ტოლერანტული დამოკიდებულების გამო, ნარკოტიკების მომხმარებლებს უჭირთ საჭირო სერვისების მიღება და ჩართულობა. მწვავეა კონფიდენციალობის საკითხი ისეთი სამედიცინო სერვისების მიღებისას, როგორიცაა წამალდამოკიდებულების მკურნალობა, ტუბერკულოზის ან აივ ინფექციის მკურნალობა.
REact-ის სიტემაში 2019 წლიდან რეგისტრირებულია ქეისები ნარკოტიკების მომხმარებლების უფლებების დარღვევის კუთხით. შემთხვევები მოიცავს ნარკომომხმარებლების სტიგმა/დისკრიმინაციას, მეტადონის პროგრამაში ჩართვის პროცესში უფლებების დარღვევას, უკანონო დაკავებას და ა.შ.
რეგისტრირებული ქეისები ნათლად აჩვენებს, რომ ნარკომოხმარებლების მდგომაროება ქვეყანაში ისევ მძიმეა, ისევ ირღვევა მათი უფლებები და ისევ იღებენ არასათანადო მოპყრობაბ სხვადასხვა დაწესებულებებში.
REact-ის საქართველოს გუნდმა, ექსპერტებთან და თემის წევრებთან თანამშრომლობით შეიმუშავა ნარკოპოლიტიკის საადვოკაციო გეგმა, რომელიც უმნიშვნელოვანესია ქმედითი ცვლილებების გასატარებლად საზოგადოებაში.